Sklep internetowy Cantino
do kasy suma: 0,00 zł
 

Dostawa w całej Polsce!

 

Masz pytanie? Zadzwoń

71 307 02 00

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się
Dyrektywa plastikowa 2021
 

Dyrektywa plastikowa 2021

Dyrektywa plastikowa 2021 - czym jest i czego dotyczy

Spis treści

1. Co to jest dyrektywa plastikowa?

2. Czego dotyczy zakaz używania jednorazowych produktów wykonanych z plastiku?

3. Jakie są kryteria oceny wykluczonych produktów?

4. Produkty nieobjęte dyrektywą plastikową 2021 w ofercie sklepu internetowego Cantino

5. Jakie są wytyczne Dyrektywy Parlamentu Europejskiego?

6. Jak wygląda mapa drogowa dla dyrektywy plastikowej 2021?


 

Co to jest dyrektywa plastikowa?

Dyrektywa plastikowa 2021 jest projektem, który pozwoli walczyć z nadmiarową emisją tworzyw sztucznych do środowiska. Celem dyrektywy jest ograniczenie stosowania tworzyw sztucznych i zastępowania materiałami alternatywnymi oraz tworzenie gospodarki tworzyw sztucznych w obiegu zamkniętym. Czyli odzysk materiałów poprzez recykling.

Jak wiemy wysoka funkcjonalność i względnie niskie koszty tworzyw sztucznych oznaczają, że materiały te są coraz powszechniejsze w życiu codziennym. Produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych zostają wyrzucane po tym, jak zostały jednorazowo użyte. Bardzo rzadko poddawane zostają recyklingowi i szybko staja się odpadami. Z tego powodu powstał duży problem generowania coraz większych ilości odpadów z tworzyw sztucznych oraz ich uwalnianie do środowiska, w szczególności do środowiska morskiego. Stwarzają znaczne zagrożenia dla ekosystemów morskich, różnorodności biologicznej i dla zdrowia człowieka. Dane zebrane przez Komisję Europejską mówią, że 70% odpadów plażowych to produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

Czego dotyczy zakaz używania jednorazowych produktów wykonanych z plastiku?

Zgodnie z artykułem 5 dyrektywy plastikowej (w skrócie SUP) przewidywany jest zakaz obrotu dziesięcioma produktami plastikowymi jednorazowego użytku. Zakazem będzie objęta wąska grupa produktów w sektorze gastronomii, np. popularne menuboxy styropianowe, kubki styropianowe, sztućce, słomki czy talerze z plastiku [1]. Nieco więcej możemy dowiedzieć się m.in z dziennika urzędowego Unii Europejskiej, m.in o tym wykaz konkretnych produktów, sposobu ich klasyfikacji, opisów oraz zasad jakie w stosunku do nich obowiązują od lipca 2021 [2].

Jakie są kryteria oceny wykluczonych produktów? 

Kryteriamy oceny są m.in materiały, z których został wykonany dany produkt oraz jego przeznaczenie do tzw. bezpośredniego spożycia na miejscu. Warto jednak pamiętać, że dyrektywa plastikowa 2021 dla gastronomii nie dotyczy wszystkich produktów z plastiku. Co więcej, nie dotyczy nawet wszystkich produktów, które są jednorazowego użytku czyli opakowań czy pojemników jednorazowych. Wśród nieobjętych produktów są takie, który wykonano z PP, r-PET, PET, PS, OPS, XPP (EPP). 

Produkty nieobjęte dyrektywą plastikową 2021 w ofercie sklepu internetowego Cantino

Są to wszystkie opakowania z żywnością, które nie są przeznaczone do bezpośredniego spożycia. 

Jakie są wytyczne Dyrektywy Parlamentu Europejskiego?

  • Ograniczenie stosowania oraz zakaz wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

    Co to dla nas znaczy?

    Od 3 lipca 2021 roku ograniczenie stosowania opakowań z tworzyw sztucznych na żywność tj. kubki z tworzyw sztucznych, opakowania na wynos ze styropianu (menuboxy jedno-, dwu-, i trójdzielne oraz kubków z tworzyw sztucznych. Zakazem wprowadzenia do obrotu od 3 lipca 2021 roku będzie objęta grupa produktów z branży gastronomicznej z tworzyw sztucznych, m.in.: PET, PS, OPS, PP: (widelce, noże, pałeczki i łyżeczki), talerze, słomki i mieszadełek do napojów.

  • Wymogi w zakresie koncepcji produktu.

    Do 2025 butelki na napoje z tworzyw sztucznych będą mogły być wprowadzone do obrotu tylko wtedy gdy pokrywki i wieczka pozostają trwale zamocowane do opakowania.

  • Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta, aby pokrywał koszty gospodarowania odpadami i sprzątania odpadów, zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci” :). Od 1 stycznia 2021 roku na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje podatek od produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi, czyli Plastic Tax. Opłata za każdy kilogram tworzywa wynosić będzie 0,8 euro. Wpłynie to na wzrost cen produktów z tworzyw sztucznych, szacunkowo od 30% do 100%, którą ostatecznie zapłaci klient, czyli my. Nie będzie miał zastosowania do opakowań z tworzyw sztucznych, które zawierają co najmniej 30% plastiku pochodzącego z recyklingu.

  • Selektywna zbiórka: Do 2025 roku 77% butelek PET z wprowadzonych na rynek musi być selektywnie zebrana i przetwarzana.

    Co to znaczy? Wprowadzenie kaucji za butelki z PET. Przewidywana wysokość kaucji ma wynosić 50gr. Nie będzie dziwił nas również widok butelkomatu. Dodatkowo będą podejmowane środki w celu informowania konsumentów o obecności tworzyw sztucznych w produkcie, zwiększania świadomości dotyczących skutków związanych z niewłaściwą utylizacją. Cel jest bardzo ambitny, aby do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do recyklingu. Do tego jest potrzebna nie tylko odpowiedzialność po stronie producenta, ale duża świadomość konsumenta.

Jak wygląda mapa drogowa dla dyrektywy plastikowej 2021?

Krok 1. Zakończył się -> 3 stycznia 2021 - Nastąpiło przygotowanie przez Komisję Europejską zbioru metod mierzenia zużycia towarów podlegających ograniczeniom zużycia.

Krok 2. Zakończył się -> 3 lipca 2021 - Nastąpiło przygotowanie środków, które zmierzają do ograniczenia, a tym samym zużycia konkretnych opakowań wykonanych z tworzywa sztucznego.

Krok 3. W oczekiwaniu na datę - Nastąpi zaostrzenie aktualnych przepisów, które dotyczą produktów wykonanych z plastiku. Zaostrzenie przepisów dotyczących produktów plastikowych

Krok 4. Planowana data -> 31 grudnia 2024 - Nastąpi wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności dla producentów, m.in pojemników, paczek oraz owijek, butelek, kubków i toreb wykonanych z tworzyw sztucznych. 

 

Krok 5. Planowana data -> 3 stycznia 2025 - Nastąpi wprowadzenie wymogu, który będzie polegał na przytwierdzaniu zakrętek do butelek plastikowych.

Krok 6. Planowana data -> 31 grudnia 2025 - Zostanie wprowadzony szereg nowych wymogów minimalnych (-55%) dla recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych.

Krok 7. Planowana data -> 31 grudnia 2025 - Zostanie wprowadzony wymóg, w którym butelki PET na napoje w 25 proc. były wykonane z recyklingu (jest to średnia dla wszystkich butelek wprowadzanych do obrotu).

Krok 8. Planowana data -> 31 grudnia 2025 - Zostanie wprowadzony wymóg, w którym 77 procent butelek plastikowych podlegało tzw. selektywnej zbiórce.

Krok 9. Planowana data -> 31 grudnia 2026 - Nastąpi policzalne zmniejszenie zużycia niektórych opakowań w tym m.in pojemników z plastiku stosowanych w restauracjach na wynos, w odniesieniu do poziomu z roku 2022.

Krok 10. Planowana data -> 31 grudnia 2029 - Zostanie wprowadzony wymogu, aby 90 proc. butelek wykonanych z plastiku podlegało tzw. selektywnej zbiórce.

Krok 11. Planowana data -> 31 grudnia 2030 - Zostanie wprowadzenie wymogu, aby butelki PET na napoje w 30 proc. były wykonane z recyklingu (ma być to średnia dla wszystkich butelek, które są/będą w obrocie)

Krok 12. Planowana data -> 31 grudnia 2030 - Zostanie wprowadzony nowy wymóg, gdzie minimalny udział procentowy dla opakowań pochodzący z reckilingu będzie musiał wynosić 70%.

 

 

Autor wpisu:

Redakcja Cantino

 

Przypisy:

[1] Serwis Doradcy365, https://doradcy365.pl/dyrektywa-plastikowa-zmiany-w-obowiazkach-przedsiebiorcow-od-lipca-2021-roku/

[2] Dziennik Urzędowy C 216/2021, ZAWIADOMIENIE KOMISJI – Wytyczne Komisji dotyczące produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/HTML/?uri=OJ:C:2021:216:FULL&from=EN

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium