Sklep internetowy Cantino
Dyrektywa plastikowa lipiec 2021

"PLASTIKOWA DYREKTYWA" – czym jest i jakie zmiany wprowadzi w naszym życiu?

Jak wiemy wysoka funkcjonalność i względnie niskie koszty tworzyw sztucznych oznaczają, że materiały te są coraz powszechniejsze w życiu codziennym. Produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych zostają wyrzucane po tym, jak zostały jednorazowo użyte. Bardzo rzadko poddawane zostają recyklingowi i szybko staja się odpadami.

Z tego powodu powstał duży problem generowania coraz większych ilości odpadów z tworzyw sztucznych oraz ich uwalnianie do środowiska, w szczególności do środowiska morskiego. Stwarzają znaczne zagrożenia dla ekosystemów morskich, różnorodności biologicznej i dla zdrowia człowieka. Dane zebrane przez Komisję Europejską mówią, że 70% odpadów plażowych to produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

Celem dyrektywy jest ograniczenie stosowania tworzyw sztucznych i zastępowania materiałami alternatywnymi oraz tworzenie gospodarki tworzyw sztucznych w obiegu zamkniętym. Czyli odzysk materiałów poprzez recykling.

Wytyczne Dyrektywy Parlamentu Europejskiego:

 • Ograniczenie stosowania oraz zakaz wprowadzania do obrotu produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

  Co to dla nas znaczy?

  Od 3 lipca 2021 roku ograniczenie stosowania opakowań z tworzyw sztucznych na żywność tj. kubki z tworzyw sztucznych, opakowania na wynos ze styropianu (menuboxy jedno-, dwu-, i trójdzielne oraz kubków z tworzyw sztucznych. Zakazem wprowadzenia do obrotu od 3 lipca 2021 roku będzie objęta grupa produktów z branży gastronomicznej z tworzyw sztucznych, m.in.: PET, PS, OPS, PP: (widelce, noże, pałeczki i łyżeczki), talerze, słomki i mieszadełek do napojów.

 • Wymogi w zakresie koncepcji produktu.

  Do 2025 butelki na napoje z tworzyw sztucznych będą mogły być wprowadzone do obrotu tylko wtedy gdy pokrywki i wieczka pozostają trwale zamocowane do opakowania.

 • Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta, aby pokrywał koszty gospodarowania odpadami i sprzątania odpadów, zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci” :). Od 1 stycznia 2021 roku na terenie całej Unii Europejskiej obowiązuje podatek od produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi, czyli Plastic Tax. Opłata za każdy kilogram tworzywa wynosić będzie 0,8 euro. Wpłynie to na wzrost cen produktów z tworzyw sztucznych, szacunkowo od 30% do 100%, którą ostatecznie zapłaci klient, czyli my. Nie będzie miał zastosowania do opakowań z tworzyw sztucznych, które zawierają co najmniej 30% plastiku pochodzącego z recyklingu.

 • Selektywna zbiórka: Do 2025 roku 77% butelek PET z wprowadzonych na rynek musi być selektywnie zebrana i przetwarzana.

  Co to znaczy? Wprowadzenie kaucji za butelki z PET. Przewidywana wysokość kaucji ma wynosić 50gr. Nie będzie dziwił nas również widok butelkomatu. Dodatkowo będą podejmowane środki w celu informowania konsumentów o obecności tworzyw sztucznych w produkcie, zwiększania świadomości dotyczących skutków związanych z niewłaściwą utylizacją. Cel jest bardzo ambitny, aby do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do recyklingu. Do tego jest potrzebna nie tylko odpowiedzialność po stronie producenta, ale duża świadomość konsumenta.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium