Sklep internetowy Cantino
Ekologiczne alternatywy do plastikowych słomek 4
Ekologiczne alternatywy do plastikowych słomek

Spis treści

1. Ekologiczne alternatywy do plastikowych słomek

2. Dlaczego warto zrezygnować z plastikowych słomek?

3. Jak alternatywa dla słomek plastikowych? Słomki papierowe

4. Jak alternatywa dla słomek plastikowych? Szklane słomki

5. Jak alternatywa dla słomek plastikowych? Słomki z makaronu

6. Jak alternatywa dla słomek plastikowych? Słomki z ryżu

7. Jak alternatywa dla słomek plastikowych? Słomki z PLA

8. Pozostałe alternatywy do plastikowych słomek

9. Podsumowując - czym można zastąpić plastikowe słomki

 


 

 

Ekologiczne alternatywy do plastikowych słomek

Coraz częstszym wyborem zarówno klientów jak i właścicieli lokali gastronomicznych są opakowania ekologiczne. W podobną stronę zmierzamy jeżeli chodzi o ekologiczne alternatywy do plastikowych słomek. Wzrasta świadomość ekologiczna. Zdajemy sobie sprawę jak wielki wpływ na zanieczyszczenie wód i oceanów mają plastikowe odpady tj. słomki. Cały świat obiegły drastyczne zdjęcia żółwia okaleczonego przez jednorazową słomkę oraz zwróciły szczególną uwagę na światowy problem z plastikiem. Z roku na rok zwiększa się zużycie plastikowych opakowań, sztućców oraz słomek. W Polsce rocznie zużywa się aż 1,2 miliarda słomek co daje dzienną liczbę 3 milionów! Wiele zwierząt morskich każdego dnia zostaje trwale okaleczanych z powodu naszych zaniedbań oraz zasypywaniu świata plastikiem. Na szczęście świadomość społeczeństwa wzrasta. Reagujemy na światowy problem oraz próbujemy dokonywać zmian na lepsze. Jednym z poczynionych przez Polskę kroków było wprowadzenie unijnej dyrektywy dotyczącej zakazu używania plastikowych słomek wprowadzonej 03 lipca 2021r.

 

Dlaczego warto zrezygnować z plastikowych słomek?

Plastikowe słomki nie dość, że są zakazane to dodatkowo klienci niechętnie wybierają ten wariant. Dodatkowo posiadamy tak wiele ciekawych ekologicznych możliwości, że chętnie sięgamy po nowości, które kuszą ciekawym designem, kolorami, wzorami oraz różnorodnymi materiałami, które przede wszystkim są bezpieczne dla środowiska. Bywają również wielorazowe i zostają chętnie zakupowane do użytku domowego. Każdy świadomy konsument zdaję sobie sprawę jak bezsensowne jest zaśmiecanie środowiska. Słomka przeznaczona do wypicia drinka bądź koktajlu zazwyczaj służy kilka do kilkunastu minut po czym trafia do kubła. Kolejne etapy są nam znane. W zależności w jakim miejscu się znajdujemy trafiają na wysypiska śmieci, zostają porzucone na plażach, w lasach bądź trafiają do mórz i oceanów. Jedno jest pewne- posiadają wspólny mianownik- czas rozkładu. Raport 4Ocean (organizacji zajmującej się ochroną oceanów przed plastikiem) wykazał, że czas rozkładu plastikowej słomki zajmuję aż 200 lat! Podczas tego czasu codziennie uwalniany zostaje mikroplastik, który wchłania się niemalże wszędzie- do wody, ziemi i powietrza.

 

Jak alternatywa dla słomek plastikowych? Słomki papierowe

 

Jedną z ciekawych alternatyw słomek plastikowych są w pełni biodegradowalne oraz rozkładalne słomki papierowe. Ich wielkim atutem jest czas rozkładu. Odmiennie aniżeli w przypadku tych plastikowych słomki papierowe rozłożą się w czasie 2-6 tygodni. Papierowe słomki kuszą ciekawą kolorystyką oraz wzorami: w paseczki, kropki lub wielobarwne kolory. Sprawdzą się do spożywania napojów zimnych, choć ich mankamentem jest czas przebywania w napoju. Musimy pamiętać, że powstały z papieru i nie są aż tak trwałe jak te plastikowe.

Słomki papierowe dwukolorowe - blog cantino Słomki papierowe różnokolorowe z możliwością zgięcia - blog cantino

 

Jak alternatywa dla słomek plastikowych? Szklane słomki

Innowacyjnym i bardzo ciekawym rozwiązaniem są słomki wykonane ze szkła. Dzięki użytemu materiałowi służyć mogą wielokrotnie, co pozytywnie wpływa na nasze środowisko. Słomki można myć ręcznie oraz za pomocą zmywarki. Słomki szklane prezentują się bardzo elegancko w drinkach, sokach oraz napojach. Są bardzo trwałe oraz co wyróżnia je na tle ekologicznej konkurencji- mogą zostać użyte również w napojach ciepłych. Słomki dostępne w naszej ofercie posiadają średnicę 5 mm. Słomki szklane nie zmieniają smaku oraz zapachu podawanych koktajli co wpływa pozytywnie na ich odbiór.

Szklane słomki w opakowaniu gotowe do wysyłki - blog cantino

 

Jak alternatywa dla słomek plastikowych? Słomki z makaronu

Niewiele osób wie o istnieniu tak ciekawej formy słomek ekologicznych. Słomki wykonane z makaronu są w 100% rozkładalne. Używane w napojach zimnych mogą posłużyć przez naprawdę długi czas! Są wytrzymałe oraz twarde co potrafi zaskoczyć odbiorców! Nie ma bardziej ekologicznego wariantu słomek, choć należy pamiętać, że słomki wykonane z makaronu nie nadadzą się do napojów gorących- z wiadomych względów ;) Słomki z makaronu wyglądają fenomenalnie oraz przez swoją naturalność zachęcają do ich użytku. Jeżeli pragniesz zaskoczyć klientów czymś innowacyjnym ten produkt jest dla Ciebie.

Słomki z makaronu alternatywą dla plastikowych słomek - blog cantino

 

Jak alternatywa dla słomek plastikowych? Słomki z ryżu

Słomki z ryżu to również bardzo ciekawa propozycja słomek wykonanych z ekologicznego materiału. Producenci coraz częściej zaskakują nas swoimi pomysłami! Często zostają wykorzystywane naturalne a nawet jadalne materiały, dzięki czemu słomki nie wpływają negatywnie na środowisko. Słomki z ryżu są bardzo ciekawym wariantem również ze względu na swój wygląd. Występują w kolorze kremowo-białym. Ich średnica wynosi 6,5mm. Ze względu na wykorzystany materiał należy pamiętać, że słomki z ryżu nadają się do napojów, których temperatura nie przekracza 35-40 stopni.

 

Jak alternatywa dla słomek plastikowych? Słomki z PLA

W naszym artykule nie sposób nie wspomnieć o słomkach wykonanych z roślinnego materiału PLA. Słomki z w/w materiału są bardzo chętnie wybierane przez naszych klientów. Praktycznością oraz wyglądem nie różnią się w ogóle od tych wykonanych z plastiku, natomiast czas ich rozkładu w warunkach kompostowalnych wynosi ok. 90 dni. Słomki można ponownie przetworzyć oraz nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Słomki wykonane z PLA występują w wielu średnicach: od 5 mm aż do 10 mm! Sprawdzą się zarówno w sokach, napojach, drinkach jak i smoothie. Słomki z PLA występują w wielu wariantach kolorystycznych. Należy pamiętać, że sprawdzą się w napojach nie przekraczających 40 stopni.

 

Pozostałe alternatywy do plastikowych słomek

Choć w artykule omówiliśmy bardzo wiele wariantów ekologicznych słomek nasze propozycje nie zostały wyczerpane. Chętnie zapoznamy Państwa z innymi rodzajami słomek, które zostały wykonane z roślinnych materiałów- nie plastiku. Takim przykładem są słomki, które powstały ze słomy. Słomki są w 100% ekologiczne a wytworzone zostały… przez matkę naturę. Człowiek zajmuję się, aby ich selekcją, wymierzaniem średnicy oraz przycinaniem do odpowiednich długości. Pomysł jest fenomenalny i warto z owych słomek skorzystać. Innym przykładem ekologicznych słomek są słomki wykonane z bambusa. Zapewne niejednokrotnie spotkali się Państwo z takim wariantem. Słomki bardzo chętnie kupowane są do użytku domowego ze względu na ich funkcjonalność. Są wielorazowe oraz jako nieliczne sprawdzą się zarówno w napojach ciepłych jak i zimnych. Zapewne zastanawiają się Państwo w jaki sposób zachować czystość słomek wykonanych z bambusa. Pomyśleli o tym również producenci, którzy do zestawu słomek załączają szczoteczkę do czyszczenia.

 

Podsumowując - czym można zastąpić plastikowe słomki

Zastąpienie plastikowych słomek w obecnych czasach nie jest już większym problemem. Z miesiąca na miesiąc powstają nowe propozycje ekologicznych wariantów. Ze względu na ich dużą dostępność ceny również są coraz bardziej przychylne dla potencjalnych klientów. Na pewno warto zainwestować w ekologiczny produkt. Dzięki wyborowi ekologicznych słomek sami możemy wpłynąć na zmniejszenie produkcji plastikowych odpadów. Na całym świecie aż 8,3 miliarda słomek plastikowych zanieczyszcza plaże! Jest to niewyobrażalna ilość. 8 milionów ton plastiku z roku na rok zanieczyszcza morza i oceany! Możemy wpłynąć na zmniejszenie tych liczb poczynając pierwsze kroki w zmianie własnych nawyków. Unia Europejska wprowadzając dyrektywę plastikową, która w życie weszła 3 lipca 2021r. wytacza wojnę przeciw nadmiernej produkcji plastikowych odpadów. Już teraz w całej Unii Europejskiej wprowadzono zakaz produkcji plastikowych słomek. Natomiast tak jak Państwo zauważyli istnieje bardzo wiele ciekawych zamienników plastikowych słomek. Jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie odpowiedni materiał dla siebie. Gdzie zakupić ekologiczne słomki? Www.cantino.pl to odpowiednie miejsce. Ekologiczne słomki możesz zakupić zarówno stacjonarnie jak i poprzez sklep internetowy. Hurtownia opakowań ekologicznych posiada bardzo szeroką gamę ekologicznych rozwiązań. W hurtowni znajdą Państwo słomki wykonane z mączki kukurydzianej, ze słomy, z bambusa, ze szkła, słomki z papieru, makaronu czy też ryżu. Podsumowując: nie ma najmniejszego problemu, by zastąpić plastikowe słomki na ich ekologiczne zamienniki.

Komentarze do wpisu (4)

5 października 2021

Dobrze widzieć, że coraz większa ilość lokali zastępuje plastikowe słomki ekologicznymi odpowiednikami! Ale sama nie wiedziałam, że jest aż tyle alternatywnych opcji! Słomki z makaronu i słomki z ryżu to byłby mój pierwszy wybór w restauracji. :) Świadomość społeczeństwa w zakresie ekologii wzrasta, a takie artykuły tylko temu sprzyjają. Oby tak dalej.

6 października 2021

One są z pszenicy?

22 października 2021

@Ala Gołębiowska Bardzo się cieszymy, że świadomość społeczeństwa jest coraz większa i naprawdę zauważamy coraz większe zainteresowanie ekologicznymi słomkami. Pozdrawiamy

22 października 2021

@Amirosłąw Maryński Tak. Jednym z omawianych wariantów eko słomek są słomki wykonane ze słomy pszenicznej. Jest to w 100% ekologiczny wariant pozyskiwany z naturalnego surowca! Polecamy serdecznie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium