Sklep internetowy Cantino
do kasy suma: 0,00 zł
 

Dostawa w całej Polsce!

 

Masz pytanie? Zadzwoń

71 307 02 00

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Opakowania wielokrotnego użytku vs. jednorazowe – porównanie z perspektywy ekologicznej

0
Opakowania wielokrotnego użytku vs. jednorazowe – porównanie z perspektywy ekologicznej

1) Opakowania wielokrotnego użytku - hit czy kit?

Opakowania, naczynia czy też sztućce wielokrotnego użytku dostępne są na rynku już od dawna, jednak dopiero od tego roku, kiedy weszła w życie dyrektywa SUP ( Single - Use - Plastic) nastąpił prawdziwy rozkwit ich popularności. Najczęściej można je spotkać w miejscach, w których szklane naczynia lub metalowe sztućce byłyby niepraktyczne lub nawet niebezpieczne, a z kolei zwykłe wersje jednorazowe, z racji charakterystyki miejsca, tworzyłyby wciąż mnożące się ilości odpadów, świetnym przykładem są przyhotelowe baseny, aquaparki, jarmarki, ogródki piwne, lokale plenerowe z zapleczem, instytucje typu ZOO, ogrodu botaniczne itp. Dodatkowo miejsca te muszą posiadać jedną niezwykle ważną cechę dla opłacalności całego przedsięwzięcia- muszą mieć zaplecze z miejscem (ewentualnie sprzętem) na mycie tychże naczyń, opakowań wielorazowego użytku, czy sztućców, zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. Zgodnie z nimi opakowania wielorazowego użytku muszą posiadać certyfikat mówiący o ilości pełnych cykli mycia, w których nie ulegną zniszczeniu.

Oczywistym jest, iż żeby takie opakowanie, czy naczynie mogło spełnić tak restrykcyjne wymogi, nie może być wyprodukowane z tak cienkiego tworzywa jak dotychczasowe produkty jednorazowego użytku. Warstwa plastik (zazwyczaj jest to plastik) musi być znacznie grubsza. To z kolei rodzi pewne wątpliwości u osób bardziej zagłębiających się w temat, ponieważ w momencie, gdy konsumenci będą korzystać z opakowań wielorazowego użytku niezgodnie z ich przeznaczeniem, a więc będą je wyrzucać do śmieci po pierwszym użyciu, cała ich idea będzie zaprzepaszczona, a wręcz zaskutkuje odwrotnie od zamierzonego celu. W takim przypadku do środowiska, choć miejmy nadzieję, że przez sortownie odpadów, trafi zwielokrotniona ilość plastiku niż miało to miejsce dotychczas.

Jednak nie bądźmy aż takimi pesymistami, nie zakładajmy z góry czarnych scenariuszy. Na potrzeby naszych rozważań załóżmy, że wszyscy uczestnicy tego łańcucha dostaw będą mieli intencję korzystania zgodnie z założeniem. W takim przypadku, bez wątpienia, największa odpowiedzialność i mnogość nowych obowiązków spada na restauratora, czy też przedsiębiorcę wydającego w owych naczyniach, posiłki. Dzieje się tak, ponieważ to na ich barkach spoczywa cała logistyka, zaczynając od doboru i zakupu odpowiednich opakowań wielorazowego użytku (na tym etapie zespół CANTINO służy pomocą, doradztwem, a przede wszystkim - doświadczeniem), przez ich właściwą dystrybucję wraz z posiłkami, opracowanie planu odzyskania takich opakowań, aby móc je właściwie umyć, aż po przygotowanie ich do ponownego użycia,a finalnie, gdy nie nadają się już do użytku, odpowiednia ich utylizację.

To właśnie na przedsiębiorcach spoczywa opracowanie pomysłów w jaki sposób “zachęcić” konsumentów do zwrotu naczyń, opakowań czy sztućców, by móc je przygotować do ponownego wykorzystania. Oczywistym pomysłem jest idea zaczerpnięta z rynku opakowań szklanych, czyli kaucjowanie takich produktów. Jest to patent, który znakomicie przyjął się na rynku zachodnim, gdzie często na każdym kroku napotkać można kaucjomaty, w których można zwracać szklane lub plastikowe butelki oraz metalowe puszki w zamian za tak zwany Pfand. Zakładamy, że wraz ze wzrostem popularyzacji artykułów takich jak sztućce, kubki i opakowania wielorazowego użytku, urządzenia takie nie tylko zostaną rozbudowane o nowe możliwości, ale przede wszystkim znacznie zwiększy się ich popularność, w tym również w kraju nad Wisłą. Ułatwi to nie tylko sortowanie odpadów zdatnych do ponownego wykorzystania, odzysk opakowań wielokrotnego użytku, ale przede wszystkim pomoże dbać o środowisko, zmniejszając odsetek plastiku trafiającego na wieczność na wysypiska lub co gorsza - wprost do ekosystemu.

Zakładając więc, że zaczniemy choć w połowie wykorzystywać potencjał obecnej technologii oraz możliwości wielokrotnego wykorzystania kubków, opakowań oraz sztućców wykonanych z tworzyw sztucznych, odbije się to niezwykle pozytywnie pozytywnie na naturze, a co za tym idzie - również na nas.

Dla sceptyków prezentujemy przykłady kubków, sztućców oraz opakowań certyfikowanych jako zdatne do wielorazowego użytku oraz nie podlegających opłacie SUP. Nikt raczej nie zarzuci im, że są mniej estetyczne oraz mniej opłacalne niż ich jednorazowe odpowiedniki.

2) Opakowania jednorazowe - cała prawda o…

Jak to jest z tymi opakowaniami jednorazowymi? Są bardziej ekologiczne niż i ich odpowiedniki wielorazowego użytku, czy jednak znacznie bardziej mnożą ilości produkowanych odpadów? I jedno z najczęstszych pytań, które słyszymy w ostatnich miesiącach: dlaczego biodegradowalne kubki/ naczynia/ opakowania z mączki kukurydzianej (PLA), które miały być ekologiczne, nagle podlegają opłacie SUP? Czyli jednak są plastikowe?

No właśnie… Jak to w takim razie jest z tymi jednorazówkami? Tak wiele pytań, a tak mało odpowiedzi.

Co prawda o samej ustawie plastikowej napiszemy szerzej w kolejnym wpisie na naszym blogu, jednak tematyki te na tyle się krzyżują, że nie sposób o niej trochę nie wspomnieć. Jedną z większych komplikacji, jakie wprowadzają nowe przepisy to nie tylko dodatkowe opłaty, które ktoś musi ponieść (jak to zwykle bywa - ponosi je konsument, jednak to przedsiębiorcy muszą się tłumaczyć z takich naliczeń, ponieważ ustawodawca nie pokusił się o większy rozgłos sprawy, czy kampanie informacyjne), komplikacją tą jest niezrozumiała i często nielogiczna interpretacja poszczególnych produktów, jako plastikowe. Za przykład mogą tu posłużyć kubki na zimne napoje wykonane z PLA, czyli z mączki kukurydzianej. Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale jest to materiał certyfikowany jako biodegradowalny oraz kompostowalny, uznawany dotychczas jako 100% ekologiczny. Artykuły te cieszyły się ogromną popularnością, w tym również wśród naszych klientów, zwłaszcza tych stawiający duży nacisk na ekologię. Kubki te co prawda były stosunkowo droższe, niż ich plastikowe odpowiedniki, jednak niosły za sobą znacznie większą wartość. Niestety aktualne wytyczne klasyfikują je jako wytwór z tworzywa sztucznego, czytaj: z plastiku. Uważni już od jakiegoś czasu spodziewali się takiego rozwoju spraw, ponieważ na kubkach z PLA i eko opakowaniach pojawiły się charakterystyczne nadruki “z żółwikiem”, myląco informujące, że produkt wykonany jest z plastiku.

Mały papierowy kubek od Cantino

W tym przypadku stosowne certyfikaty spełniały swoją rolę i udowadniały prawdziwą, ekologiczną stronę produktów, jednak nałożenie na produkty z mączki kukurydzianej opłaty SUP wielu odbiorców całkowicie zniechęciło do ich kupowania. Na szczęście nie wszystkich i są osoby, które bardziej zawierzają dokumentom i nauce niż błędnej interpretacji prawnej.

Wracając jednak do klasycznych opakowań jednorazowych, sztućców oraz naczyń są one wykonane z plastiku, dzięki czemu w pewnym sensie nadal są eko. Może już nie tak ekologiczne, ale na pewno ekonomiczne. Produkty wytwarzane z reguły są sporo tańsze, ale też bardzo wytrzymałe. Mają swoich przeciwników, ale również zagorzałych zwolenników.

3) Eko opakowania - jak to ugryźć? Podsumowanie

Bazując na naszym wieloletnim doświadczeniu bez wątpienia mogę stwierdzić, że interpretacji “bycia ekologicznym” jest wiele. W cudzysłowie można by rzec, że ile osób, tyle spojrzeń na ekologię. Tylko które w praktyce jest słuszne i prawdziwe?

Dla jednych opakowania wielorazowego użytku będą najgorszym pomysłem, znacznie większa ilość plastiku wykorzystana do wyprodukowania mocno zniechęca do ich zakupu, ponieważ po pierwsze podnosi cenę takiego produktu , po drugie częstym argumentem jaki słyszymy jest: “ale ludzie i tak będą je wyrzucać po pierwszym użyciu, więc jest to zupełnie bez sensu”, co niekoniecznie musi mijać się z prawdą. Wszystko to jest zależne od dobrej woli wszystkich części tego swoistego łańcuch: producentów, dystrybutorów, przedsiębiorców oraz konsumentów, a pobocznie- ustawodawców. Czekamy również na nowe rozwiązania pod kątem obrotu takimi naczyniami i opakowaniami, czyli pomysły i technologie przywracające je do ponownego użytku. Pozwoli to na właściwe wykorzystanie ich pełnego potencjału.

Na drugim biegunie mamy opakowania jednorazowe. które podobnie jak ich konkurenci - znajdą hejterów oraz obrońców. Ci pierwsi podniosą, że użycie naczynia, sztućcy, czy opakowania tylko raz powoduje stale rosnące góry takich właśnie śmieci, których, przez ich niezwykle długi okres rozkładu, wciąż rosną, a ludzkość jeszcze nie opracowała odpowiedniej metody skutecznego pozbycia się tego rodzaju śmieci w taki sposób, aby jednocześnie nie wpływać negatywnie na inne aspekty matki natury.

Z drugiej strony słyszymy głosy osób twierdzących, że plastik poddany odpowiedniemu recyklingowi może być równie ekologiczny, ponieważ użyty będzie wielokrotnie, więc w dużej części nie trafi na wysypisko, a przysłuży się produkcji kolejnych produktów jako surowiec wtórny. Zdaniem tych osób znacznie lepiej będzie skupić się na rozwoju technologii i pomysłów na ponowne wykorzystanie już raz wytworzonych produktów plastikowych, zwłaszcza z małej ilości surowca, niż wymyślanie nowinek, które mogłyby stać się alternatywami, w dodatku bez dopracowanego sposobu na cały proces obrotu takimi opakowaniami, które w praktyce mogą okazać się jeszcze bardziej szkodliwe.

Niezależnie od tego, czy w swojej firmie wolisz wykorzystywać eko opakowania nie zawierające w ogóle tworzyw sztucznych, opakowania wielorazowego użytku, czy opakowania jednorazowe, wszystko to czego potrzebujesz dla swojej gastronomii znajdziesz w CANTINO, więc jeśli potrzebujesz jakiejkolwiek porady lub po prostu chciałbyś kupić produkty najwyższej jakości, nie wahaj się ani chwili: sprawdź nasz sklep internetowy, napisz do nas na info@cantino.pl lub zadzwoń pod numer 730 012 511, a któryś z naszych specjalistów odpowie na wszystkie Twoje pytania.

Michał Herok

specjalista ds. e-commerce

Specjalista z 10-letnim doświadczeniem w pracy z klientem i 3-letnim w branży rozwiązań dla HoReCa, w tym również tych przyjaznych dla środowiska. W CANTINO odpowiada między innymi za kwestie merytoryczne publikowanych treści oraz ekologiczne strony marketingu.

Z pasją łączy zapotrzebowania klientów z eko rozwiązaniami spełniającymi wszelkie oczekiwania.

W swoich tekstach blogowych porusza wszelkie kwestie związane z tematyką rozwiązań dla Twojej gastronomii, przede wszystkim w zakresie jednorazowych naczyń, sztućców, opakowań na wynos, akcesoriów i wielu innych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium