500 lat - rozkład plastikowej butelki...
Pierwszy post

1. Co roku do mórz i oceanów trafia 8 milionów ton plastikowych odpadów, z czego 236 tysięcy ton stanowi mikroplastik.
2. Obecnie na powierzchni oceanów znajduje się pięć “wysp” utworzonych z plastikowych odpadów. Jedna z nich wielkością dorównuje powierzchni Francji.
3. Co minutę do morza trafia taka ilość plastiku, jaka znajduje się w jednej śmieciarce.
4. W 2014 roku stosunek masowy ilości plastików w morzach do ryb wynosił 1:5.
5. W przeliczeniu na masę do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb.
6. Wiele organizmów morskich nie jest w stanie odróżnić plastikowych śmieci od pożywienia. Te, które je zjedzą umierają z głodu, bo nie mogą strawić plastiku.
7. Ryzyko chorób raf koralowych wzrasta z 4% do 89% po kontakcie z plastikiem znajdującym się w morskich wodach.
8. W okolicach Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci organizmy morskie jedzą więcej plastiku niż swojego naturalnego pożywienia.
9. Wiele gatunków ryb, które spożywamy, zawiera w sobie niestrawione resztki mikroplastików.
10. W sumie na świecie wyprodukowano już ponad 8,3 miliardów ton różnego rodzaju plastików, z czego aż 6,3 miliarda ton to obecnie plastikowe odpady.
11. W skali świata jedynie 9% plastikowych śmieci trafia do recyklingu, a 12% kończy życie w spalarniach. Przeważająca większość trafia na składowiska, albo co gorsza, wprost do środowiska naturalnego.
12. Na całym świecie co minutę sprzedaje się ponad milion plastikowych butelek. Albo 20 tysięcy co sekundę! Łącznie w 2016 roku sprzedano ich 480 miliardów (niewyobrażalna liczba!)
13. Potrzeba ponad 500 lat, żeby plastikowa butelka rozłożyła się (a raczej rozpadła w pył) w środowisku naturalnym.
14. Szacuje się, że przez bliższy lub dalszy kontakt z plastikiem na całym świecie może umierać nawet 2 miliony zwierząt rocznie.


Wiemy, iż plastik jest wszechobecny... znajduję się w opakowaniach, samochodach, wszelakich sprzętach gospodarstwa domowego itd. , aczkolwiek APELUJEMY! Zmieniając nawyki możemy pomóc naszej planecie a w grupie siła! Zwracajmy uwagę, by maksymalnie ograniczyć zużycie plastikowych torebek - w dzisiejszych czasach istnieje tak wiele możliwości ! Wielorazowe torby lub torby wykonane z papieru bądź roślinnego materiału PLA, który jest w 100 % ekologiczny i biodegradowalny. Kubeczki wykonane z papieru z recyklingu wyścielone roślinnym materiałem PLA NIE plastikiem, sztućce, talerzyki, opakowania ekologiczne to alternatywa dla plastiku dostępna na www.cantino.pl . Wybierajmy miejsca, gdzie dana serwowane na wynos podawane są w opakowaniach ekologicznych, zwróćmy uwagę na otaczający nasz świat - postarajmy się generować mniej plastikowych odpadów. NIE kupujmy owoców opakowanych w kilka dodatkowych warstw plastikowych worków/woreczków. - Banany czy też jabłka posiadają swoją własną barierę ochronną - zbędny im plastik. Dostrzegamy, iż świadomość ludzka jest coraz większa i wierzymy, iż każdy z nas woli żyć w świecie, który widoczny jest na drugim obrazku.


Pamiętajmy, iż jako rasa ludzka odpowiedzialni jesteśmy nie tylko za nas, ale również za całą planetę oraz zwierzęta... Wierzymy, iż RAZEM możemy wiele - Tylko musimy obudzić się z marazmu ... CHCIEĆ... DOSTRZEGAĆ... i zdawać sobie sprawę, iż dalsze lekceważenie tematu stanie się dla nas śmiertelne w skutkach.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper Premium