Sklep internetowy Cantino
Gdzie wyrzucić przeterminowane środki czystości? 0
Gdzie wyrzucić przeterminowane środki czystości?

Spis treści

1. Co to są środki czystości?

2. Rodzaje środków czystości - wybrane przykłady

3. Jak środki czystości wpływają na środowisko

4. Gdzie i do czego można wykorzystać środki czystości?

5. Najlepsze środki czystości dla gastronomii

6. Ekologiczne środki czystości - lista produktów

 


  

Co to są środki czystości?

Do środków czystości zalicza się wszelkie związki chemiczne, które w procesach mycia wytwarzają pianę i usuwają brud. Do tej grupy wchodzą też inne produkty, które zawierają w sobie detergenty (aktywne związki chemiczne środków używanych do czyszczenia), a więc także kosmetyki. Różnego rodzaju szampony czy żele pod prysznic, ze względu na swój skład, zaliczają się do środków czystości. Potocznie środkami czystości nazywamy wszystkie produkty, które mają w sobie jakikolwiek detergent. Do jego najważniejszych zadań należy, oprócz mycia, wybielanie i nabłyszczanie.

Rodzaje środków czystości - wybrane przykłady

Preparaty do udrażniania rur – związek ten ze względu na swoją budowę wchodzi w reakcję z tłuszczem (zmydlanie tłuszczów), a także ma właściwości żrące. Warto pamiętać, aby podczas stosowania używać rękawic ochronnych i pod żadnym pozorem nie zalewać zapchanej rury z preparatem wrzątkiem, może to bowiem spowodować niebezpieczną reakcję. Środki do czyszczenia szkła – nie zawierają w sobie substancji ściernych, ze względu na małą odporność szkła na zarysowania. W ich skład wchodzą związki lotne, które mają zapobiec powstawaniu smug.

Środki do czyszczenia metali– odpowiednie środki należy dobrać w zależności od rodzaju metalu i zanieczyszczeń, które chcemy usunąć. Należy przed ich użyciem przeczytać informacje na etykiecie, gdyż mogą zwierać w sobie toksyczne substancje.

Jak środki czystości wpływają na środowisko?

Przede wszystkim środki czystości są sprzedawane w plastikowych pojemnikach, dlatego warto o tym pamiętać, aby puste opakowanie mogło zostać odpowiednio zutylizowane. Kolejną kwestią, która może powodować kłopoty, są dodawane do niektórych środków czystości fosforany. Warto wybierać produkty przyjazne środowisku, które nie zawierają tych związków chemicznych. Poprzez ścieki te detergenty często dostają się do wody, a ta wraz fosforanami powoduje ich eutrofizację (jej rozkład i rozwój bakterii).

Gdzie i do czego można wykorzystać środki czystości?

Środki czystości możemy stosować na każdym etapie sprzątania domu. (https://cantino.pl/pl/c/Srodki-czystosci/160) Do każdego z nich przeznaczone są odpowiednie środki, które mają maksymalnie ułatwić to zadanie. Przy sprzątaniu łazienki najpotrzebniejsze okażą się środki bakteriobójcze, które usuwają kamień urynowy i brud. Z kolei preparaty do szyb okażą się niezbędne do mycia wszelkich powierzchni ze szkła, ich największą zaletą jest aromatyzowany zapach oraz działanie antyparowe. Przy myciu podłóg najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest koncentrat myjący, ze względu na różną fakturę podłóg (nie wszystkie preparaty sprawdzą się na drewnie lub delikatnej powierzchni).

Najlepsze środki czystości dla gastronomii

Wśród środków czyszczących dla gastronomii najbardziej pożądane wydają się te, które pomagają zachować urządzenia kuchenne (takie jak frytkownice czy piekarniki) w dobrym stanie. Zaliczają się do nich środki higieniczne rozpuszczające tłuszcz i usuwające trwałe zabrudzenia. Do niezbędnych preparatów należą także te o wysokim poziomie pH – ich działanie hamuje osadzanie się kamienia i chroni naczynia przed procesem korodowania.

Ekologiczne środki czystości - lista produktów

Na rynku dostępnych jest wiele środków ekologicznych wyprodukowanych z myślą o ochronie środowiska, wśród nich możemy znaleźć:

Clinex dishwash – stosowany do mycia naczyń ze stali nierdzewnej, tworzywa sztucznego oraz porcelany w profesjonalnych zmywarkach gastronomicznych

Sanit shine – świetnie sprawdza się przy odkamienianiu urządzeń, a także przy usuwaniu bieżących zanieczyszczeń (w formie pianki)

Nanomax professional – nadaje się do każdej czynności związanej z konserwacją mebli i drewna (usuwanie zabrudzeń, zapobieganie przyleganiu kurzu i brudu, nadawanie połysku)

Disher glass – produkt przeznaczony do maszynowego mycia szkła barowego i galanterii szklanej w zmywarkach (świetnie zabezpiecza szkło przed korozją i usuwa zaschnięte resztki jedzenia)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium