Sklep internetowy Cantino
Wyposażenie baru - wszystkie sprzęty, które potrzebujesz w jednym miejscu - praktyczne porady 0
Wyposażenie baru - wszystkie sprzęty, które potrzebujesz w jednym miejscu - praktyczne porady

Spis treści

1. Co to jest zakład gastronomiczny?

2. Charakterystyka poszczególnych rodzajów barów (bar piwny, bar gastronomiczny, bar mleczny)

3. Najważniejsze wyposażenie baru piwnego

4. Wyposażenie baru gastronomicznego

5. Wyposażenie baru mlecznego

6. Gdzie wyposażyć lokal gastronomiczny?

 


 

 

Co to jest zakład gastronomiczny?

Możemy przyjąć, że każdy lokal, który oferuje swoim gościom przygotowane danie za określoną wcześniej cenę i miejsce na spożycie tego posiłku, jest z definicji zakładem gastronomicznym. Oczywiście takie wyjaśnienie nie jest kompletne, bo każdy z nich może mieć ściśle określoną grupę odbiorców (jak np. stołówki szkolne), a także swój własny styl podyktowany choćby dostępnymi w menu daniami (np. bary stylizowane na konkretną dekadę lub nawiązujące do jakiejś kultury). Ta prosta definicja nie uwzględnia całej palety różnorodnych stylów i grup docelowych.

Charakterystyka poszczególnych rodzajów barów (bar piwny, bar gastronomiczny, bar mleczny)

Z tego właśnie powodu poniżej przytaczamy definicje poszczególnych lokali, które pomogą Wam zorientować się, w jaki sprzęt najlepiej zainwestować pieniądze, planując otwarcie:

  • Baru piwnego – bar piwny przede wszystkim nastawiony na sprzedaż alkoholu, choć mimo to warto zadbać o przekąski jak i większe dania, tak by można było zjeść przyzwoicie, tutaj niezbędne będą wszystkie akcesoria barmańskie, wśród których znajdziemy m.in. szklanice barmańskie, miary barmańskie, czy też dozowniki do alkoholu.

  • Baru gastronomicznego – bar gastronomiczny jest podobny do restauracji, choć odróżnia go asortyment sprowadzony do prostych dań i brak obsługi kelnerskiej, wymagający samoobsługi. Przydatne będą tutaj m.in. zaparzacze do kawy, podgrzewacze elektryczne, czy też talerze jednorazowe, na które klienci będą nakładać swoje dania.

  • Baru mlecznego – bar mleczny to polski odpowiednik baru szybkiej obsługi, nie oferuje alkoholu, w ofercie możemy znaleźć dania mleczno-nabiałowo-jarskie. Polecamy tutaj sprzęt, który pozwoli na szybkie serwowanie dań domowych, jak urządzenia grzewcze, np. kuchenki mikrofalowe, witryny grzewcze, czy też naświetlacze do jaj, które w profesjonalny sposób zniszczy groźne dla zdrowia bakterie czy wirusy.

Witryny grzewcze do gastronomii

Najważniejsze wyposażenie baru piwnego

W barze piwnym pierwsze skrzypce gra alkohol i wszystkie możliwe wariacje na jego temat, do stworzenia których niezbędny jest shaker. Poza tym można używać go też do schładzania napojów bez rozwadniania ich. Do najpopularniejszych należą m.in. bostoński i francuski. Niezbędna wydaje się też kostkarki do lodu, dzięki której można wytworzyć kostki lodu, kruszarka do lodu, która umożliwia skruszenie ich i specjalnie przystosowany pojemnik na lód, w którym można je przechowywać.

Miara barmańska do drinków

Wyposażenie baru gastronomicznego

W barze gastronomicznym najważniejsze jest danie – nie ma alkoholu, nie serwuje też się przekąsek, więc najważniejszy cel to sprawne przygotowanie zamówienia. Tutaj przydatne będą wszelkiego rodzaju brytfanny, wysokie garnki i patelnie uniwersalne. Tam gdzie liczy się efektywność i elastyczność, kończy się miejsce na zakup wyszukanych narzędzi, lepiej postawić na prosty sprzęt, który skróci drogę i pozwoli przygotować jak najwięcej w jak najkrótszym czasie.

Wyposażenie baru mlecznego

W przypadku baru mlecznego łatwiej stworzyć precyzyjny zestaw potrzebnych narzędzi, ponieważ bary mleczne mają w menu zawsze swoje „the best of”, które serwują codziennie. Pierogi, naleśniki i wszystko inne co bazuje na produktach pochodzenia mlecznego, z ewentualnym odniesieniem do tradycyjnej kuchni polskiej. Dlatego w takim lokalu niezbędne są: naleśnikarka, urządzenie do gotowania ryżu, czy komplet garnków i rondli oraz wszelkie akcesoria do gotowania.

Gdzie wyposażyć lokal gastronomiczny?

Jako że definicja tego, czym jest lokal gastronomiczny, nie jest prosta, trudno też wskazać jedno miejsce, gdzie będzie można wyposażyć w pełni każdy z wymienionych lokali. Warto na pewno szukać na stronach sklepów specjalistycznych, które oferują produkty pod konkretną działalność, których raczej nie znajdziemy w sklepach. Na stronach hurtowni można znaleźć też sprzęty w niższej cenie, ponadto hurtownie na pewno stanowią bardziej zaufane źródło, niż gdyby decydować się na kupowanie ze sklepów sieciowych. Sukces sprawnie funkcjonującego lokalu zaczyna się od specjalistów wyposażonych w sprawnie działający sprzęt. Jeśli szukasz dobrze funkcjonujących sprzętów, które pomogą Ci zdobyć zaufanie klientów – zajrzyj do naszego sklepu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium