Spis treści:
Zgrzewarki gastronomiczne- sprzęt z jednej strony popularny, ponieważ jednak są miejsca, w których możemy otrzymać opakowania na wynos zamknięte właśnie w ten sposób. Z drugiej jednak strony w przestrzeni internetowej oraz w samej branży wygląda to zupełnie inaczej i sprzęty te nie są aż tak popularne, jak może się wydawać. A już na pewno nie są te urządzenia tak popularne, jak by na to zasługiwały.
Czym właściwie są zgrzewarki?
Zgrzewarka, czy też inaczej maszyny do zgrzewu, jest to proste urządzenie, które przy użyciu wysokiej temperatury hermetycznie spaja specjalistyczną folię z opakowaniem, zazwyczaj zawierającym żywność, jak mówi specyfika samej branży. Spojenie to musi być na tyle wytrzymałe, żeby w trakcie przenoszenia lub transportu nic ze środka nie wydostał się na zewnątrz, niezależnie od formy i stanu skupienia zawartości, oraz odwrotnie- by żadne elementy “środowiska zewnętrznego” nie dostały się do posiłku. Proste, prawda?
Chciałbym tu jeszcze wyjaśnić znaczenie użytego słowa “hermetycznie”, ponieważ w sieci spotkałem się z rozumieniem tego słowa mylnie łączącym je ze słowem “próżniowo” oraz definiując je, jako sposób pakowania bez obecności powietrza. My, idąc za słownikiem języka polskiego, rozumiemy je jako “szczelnie zamknięte”, “nieprzepuszczające powietrza”, “zamknięte na wpływy zewnętrzne”.
Największe, w cudzysłowie, “wyzwanie” stoi przed każdym z uczestników tego łańcucha użytkowników oraz osób powiązanych, a jest nim o zadbanie o to, aby spojenie opakowania z folią było na tyle mocne, by w transporcie nie doszło do rozszczelnienia takiego pojemnika, ale jednocześnie na tyle łatwe do otwarcia, aby przed spożyciem nie było trudności z dostaniem się do zawartości i jej spożyciem. Im bardziej folia się strzępi, rwie i kawałkami pozostaje na brzegach, tym nie tylko gorzej się prezentuje, ale także utrudnia zjedzenie posiłku, a przede wszystkim - grozi zachlapaniem się gorącym jedzeniem. Poprzez “wszystkich uczestników” takiego łańcucha rozumiemy zarówno producentów samych opakowań, producentów, osoby je ze sobą dobierające, producentów zgrzewarek oraz finalnie samych pracowników gastronomii, których zadaniem jest zgrzewanie owych opakowań.
Pojemniki do zgrzewu są niezwykle uniwersalne, ponieważ można w nie spakować w zasadzie każdy rodzaj żywności, niezależnie od stanu skupienia, temperatury, czy formy podania. Niezależnie, czy przetransportować chcemy gorącą zupę, wieloskładnikowe danie główne, sałatkę, deser, czy nawet kubek z napojem, bubble tea lub zimnym shakiem. Ogranicza nas w zasadzie jedynie wyobraźnia. Oczywiście konieczny jest też dobór odpowiednich opakowań, ale w CANTINO znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz!
Kilka słów o samych zgrzewarkach
Maszyna do zgrzewu na pierwszy rzut oka może wyglądać na skomplikowane urządzenie, jednak sama w sobie jest niezwykle prosta, przynajmniej w budowie zewnętrznej i użytkowaniu. Nie zagłębiając się w technikalia, zgrzewarka składa się ze stabilnego stelażu, w którym umiejscowiona jest specjalna przestrzeń na zamontowanie odpowiedniej matrycy (na ich temat powiemy sobie więcej w dalszej części), a w niej opakowania z posiłkiem, miejsca na rolkę folii, noża tnącego oraz mechanizm dociskowy. Do stelaża przymocowane jest również ramię zgrzewające, zwane też potocznie klapą, które w zasadzie jest sercem całego urządzenia, przyjrzyjmy się mu więc bliżej.
Od wewnątrz pokrywa maszyny zgrzewającej składa się głównie z płyty grzewczej, której zadaniem rozgrzanie folii równomiernie, aby idealnie przylgnęła do wszystkich krawędzi pojemnika- zarówno tych zewnętrznych, jak i wewnętrznych, jeśli występują. Pomocne w tym są dedykowane matryce, ale o nich kilka słów więcej w dalszej części. Nie każdy zwraca na to uwagę, ale w pojemnikach do zgrzewu z wewnętrznym podziałem bardzo ważne jest, aby wewnętrzne krawędzie również szczelnie do siebie przywarło. Zapobiega to między innymi: przedostawaniu się różnych składników posiłku pomiędzy komorami, przenikaniu się zapachów, czy też absorpcję pary przez elementy posiłku o niższej wilgotności. Płyta grzewcza oczywiście musi być pokryta warstwą nieprzywierającą, aby zapobiec przyklejaniu się folii do niej.
Ważnym elementem górnej części maszyny do zgrzewu są elementy odpowiadające za sterowanie temperaturą grzania. Zazwyczaj regulacja odbywa się za pomocą pokrętła, rzadziej występują urządzenia ze sterowaniem elektronicznym. Im większy i bardziej precyzyjny zakres regulacji, tym lepiej, urządzenie dzięki temu jest jeszcze bardziej uniwersalne.
W ramieniu grzewczym umiejscowiony jest też oczywiście moduł zasilający wraz ze wszystkimi zabezpieczeniami oraz gniazdem, do którego wpinany jest kabel zasilający.
Stelaż maszyny zgrzewającej połączony jest z pokrywą nie tylko solidnym zawiasem, ale wyposażony jest w specjalny mechanizm dociskowy, dzięki któremu nie tylko równomiernie rozkłada powierzchnię grzewczą, ale także dostosowuje siłę docisku tak, by zgrzew był możliwie najdokładniejszy i odpowiednio przylegający.
Jeśli dotychczas ktoś nie miał styczności z takimi urządzeniami, a chciałby zakupić maszynę zgrzewającą dla swojej gastronomii, na pewno zada pytanie: “, na jakie parametry zwrócić uwagę?” i jest to pytanie całkowicie zasadne. Oto kilka naszych podpowiedzi:
- rozmiary zewnętrzne - zdajemy sobie sprawę z tego, że lokale gastronomiczne, a zwłaszcza ich zaplecza i kuchnie, nie grzeszą nadmiarem miejsca, w którym można zmieścić niemałe urządzenie, zwłaszcza jeśli każda część pomieszczenia zdaje się już być zagospodarowana. Niezbędne jest ustalenie wolnej przestrzeni, szczególnie pod kątem zgrzewarki z otwartą górną pokrywą, przede wszystkim, żeby można było swobodnie ją otwierać i zamykać, a także by podniesiona płyta grzewcza nie uszkodziła jakichś innych elementów wyposażenia kuchni,
- dostępność różnych rodzajów matryc - większa liczba dostępnych matryc zwiększa tym samym uniwersalność takiego sprzętu- dzięki możliwości montaży różnych typów matryc, w takiej maszynie do zgrzewu pakować będzie można opakowania lunchowe, okrągłe sałatkowe, mniejsze na zupy, czy desery oraz wiele innych.
- moc i zużycie energii - określenie mocy urządzenia pozwoli nam oszacować również jej wydajność i czas potrzebny na zgrzanie pojemnika lub ich wielu (są to informacje mogące być przydatne zwłaszcza przy dużej ilości posiłków na raz, na przykład przy cateringach). Zużycie energii z kolei to parametr niezbędny do kalkulacji kosztów eksploatacji takiego urządzenia,
- czas uruchomienia oraz rozgrzania się zgrzewarki - najprościej rzecz ujmując, jest to czas, po jakim maszyna do zgrzewu jest gotowa do pracy. Informacja ważna w kuchniach, gdzie jest ona używana rzadziej, ale najlepiej “tu i teraz”, zazwyczaj parametr ten oscyluje w czasie od kilkudziesięciu sekund do kilku minut,
- czas zgrzewu - informacja ważna szczególnie na początku pracy z daną zgrzewarką, która mówi nam, jak długo musimy przyciskać ramię zgrzewające do pojemnika, aby spojenie było odpowiednie- nie za krótkie, żeby zachować odpowiednią szczelność i wytrzymałość oraz nie za długie, aby nie przepalić folii,
- mechanizm dociskowy - nie tyle parametr, co cecha charakterystyczna. Decyduje ona między innymi o tym, jak dokładne i mocne jest spojenie. Drugą kwestią jest to, ile siły trzeba włożyć, aby zamknąć pokrywę- bardzo ważna cecha, szczególnie przy dużych nakładach, rzędu kilkuset zapakowanych pojemników dziennie.
Matryce, opakowania do zgrzewu i inne…
Odpowiednia zgrzewarka to dopiero połowa sukcesu. Do osiągnięcia pełni satysfakcji niezbędne jest “uzbrojenie” się również w inne elementy i akcesoria, dzięki którym tak zapakowane potrawy zadowolą nie tylko Ciebie, ale przede wszystkim Twoich klientów! Czego jeszcze potrzebujesz? Oto krótka lista swoistego must have.
Optymalna matryca to klucz do trwałego i szczelnego zgrzewu. Poprawnie dobrana idealnie dopasowuje się do danego rozmiaru opakowania do zgrzewu i zapewnia właściwe podparcie, zwłaszcza dla rantu takiego pojemnika, co z kolei sprawia, iż mechanizm dociskowy równomiernie dociśnie płytę grzewczą do całego rantu i innych krawędzi pojemnika, które powinny być zwarte z przykrywającą folią.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów matryc, które dopasowują się do każdego typu pojemnika nadającego się do zgrzewania, a więc zarówno do opakowań prostokątnych, czy okrągłych. Są również matryce, które pozwalają na zgrzanie kilku pojemników jednocześnie, dzięki czemu zaoszczędzić czas, pracę i energię elektryczną. Dla bardziej wymagających klientów producenci wykonują matryce pod indywidualne zamówienie, by właściwie spełniały wszystkie potrzeby.
Ważną kwestią w doborze matryc jest ich dopasowanie do pojemników, których używasz. Na przykładzie zdjęcia powyżej, jest to matryca do pojemnika trójdzielnego. Jej cechą charakterystyczną są wewnętrzne krawędzie dopasowane idealnie do podziału komór w opakowaniu. Sprawi to, że folia przylegać będzie nie tylko do rantów wokół, ale również do wewnętrznych ścianek. Sprawi to, że zawartość każdej z komór nie będzie się przemieszczać, a wilgoć i zapachy nie będą się przenikać.
W przypadku pojemników do zgrzewu wyróżnić można 3 główne podział:
ze względu na materiał wykonania:
pojemniki do zgrzewu plastikowe
opakowania do zgrzewu papierowe
pojemniki do zgrzewu z trzciny cukrowej
ze względu na podział wewnętrzny:
ze względu na przeznaczenie:
pojemniki do zgrzewu na zupę
pojemniki do zgrzewu na sałatkę
pojemniki do zgrzewu na danie główne
Powyższym zestawieniem chcieliśmy pokazać, że wbrew pozorom i temu co spotkać możemy w restauracjach, opakowania do zgrzewu to nie tylko plastikowe, czarne, nudne pojemniki, spotykane na każdym kroku, gdzie spotkać można pakowanie zgrzewowe. Rynek takich pudełek jest naprawdę bogaty w różnego typu propozycje, które mogą odmienić wygląd nie tylko Twoich opakowań oraz potraw serwowanych w nich na wynos, ale równocześnie także cały wizerunek Twojego lokalu: Cantino jako hurtownia gastronomiczna oferuje również personalizację wszelkich opakowań, na których jest to możliwe. Więcej na temat brandowania znajdziesz TUTAJ.
W CANTINO działamy kompleksowo, więc do kompletu nie może u nas zabraknąć również odpowiednich folii do zgrzewania. Duży wybór folii w różnych wymiarach, zarówno te “tradycyjne” wykonane z PETu, jak i w wersji ekologicznej, czyli wykonane z mączki kukurydzianej, czyli z popularnego PLA.
Skąd ta różnorodność, ktoś zapyta? Przede wszystkim po to, by każdy mógł znaleźć produkt, który zaspokoi jego potrzeby. Po drugie, by w miarę możliwości, mieć ekologiczną alternatywę dla powszechnie używanego plastiku.
Kluczem doboru odpowiedniej folii jest jej dopasowanie do pojemnika tak, by spojenie było możliwie najsilniejsze. Oczywiście nie jesteśmy w stanie ocenić tego “na oko”, więc jako zespół Cantino, zalecamy, aby dobierać surowiec, z jakiego wykonana jest folia dopasowany do surowca, z jakiego wykonany jest lub jakim powleczony jest rant danego opakowania do zgrzewu. O ile na przykład w pudełkach plastikowych nie ma z tym problemu, o tyle w przypadku opakowań papierowych warto już zagłębić się do specyfikacji danego pojemnika i sprawdzić czym powleczony jest jego rant. Daje to większą pewność skuteczności zgrzewania. Zwłaszcza na początku, kiedy nie mamy jeszcze dostatecznie przetestowanych wybranych rozwiązań.
Przy doborze folii warto również zwrócić uwagę na minimalną i maksymalną temperaturę, w jakich można używać danej folii, pozwoli to uniknąć między innymi przetopienia folii i klejenia się jej do płyty grzewczej. Z drugiej strony użycie zbyt niskiej temperatury spowoduje, że niewystarczająco nagrzana folia zbyt słabo przyklei się do opakowania, a to z kolei, że zgrzew będzie nieszczelny.
Last but not least wśród ważnych cech odpowiedniej folii do zgrzewu jest jej grubość. Konieczne jest, aby odpowiednio dobrać temperaturę i czas zgrzewania do grubości folii. Dlaczego? Otóż Zbyt wysoka temperatura oraz/ lub spowoduje przepalenie folii i w najlepszym wypadku jej zmarnowanie i ewentualnie konieczność wymiany pojemnika na nowy. W najgorszym przypadku resztki folii poprzyklejają się do opakowania, posiłku, matrycy oraz, co najgorsze, do płyty grzewczej, a to z kolei zaowocuje nie tylko brzydkim zapachem, ale również koniecznością dokładnego szorowania płyty grzewczej, a w ekstremalnych przypadkach- jej permanentnym uszkodzeniem. Z drugiej strony zbyt gruba folia, zbyt krótki czas zgrzewu lub zbyt niska temperatura spowodują problemy z przywarciem surowca do opakowania lub ewentualnie nieszczelności.
Podsumowując, informacje o zgrzewarkach bez wątpienia uznać można, że jest to doskonałe urządzenie zwłaszcza dla firm, które wydają posiłki na wynos w dużych ilościach, specjalizują się jedzeniu z dostawą lub w cateringach, zwłaszcza tych wieloskładnikowych. Z jednej strony znacznie ułatwiają i przyspieszają pakowanie posiłków, a przy dużej skali działalności, również znacznie obniża koszty całego przedsięwzięcia. Co do kosztów to warto jednak dokładnie przemyśleć sprawę i dobrze się przygotować do zakupu maszyny zgrzewającej wraz z całym osprzętem, bo mimo niższych kosztów eksploatacji, to koszt wejścia jest jednak znaczny.