Sklep internetowy Cantino
Dlaczego warto wybrać pakowanie próżniowe - wady i zalety 0
Dlaczego warto wybrać pakowanie próżniowe - wady i zalety

Spis treści

1. Na czym polega pakowanie próżniowe żywności?

2. Co daje pakowanie próżniowe?

3. Co można pakować próżniowo?

4. Jak działa pakowarka próżniowa?

5. Zgrzewarka próżniowa — jakie są rodzaje?

6. Różne worki próżniowe w zależności od produktu

 


  

Na czym polega pakowanie próżniowe żywności?


Pakowanie próżniowe sprowadza się do ograniczania kontaktu żywności z tlenem. To właśnie tlen powoduje wszystkie procesy, które przechowywanie w próżni ma zatrzymać. Najczęściej jedzenie wystawione przez dłuższy czas na kontakt z tlenem ulega wysychaniu, jełczeniu, może też dojść do zmiany smaku i rozwoju pleśni. Aby powstrzymać te procesy, odcina się żywność od tlenu poprzez zamykanie jej w hermetycznej przestrzeni (jest nim worek dobrany odpowiednio do urządzenia i metody). Funkcję hermetycznego zamknięcia mogą też pełnić słoiki, pojemniki lub garnki specjalnie dostosowane do tego rodzaju procesów. Stanowią one bardziej ekologiczną alternatywę dla woreczków używanych jednorazowo.


Co daje pakowanie próżniowe?


Pakowanie próżniowe może zapewnić spore oszczędności i zapobiec niepotrzebnemu wyrzucaniu żywności. Przede wszystkim pakowanie próżniowe pomaga zaplanować pracę w skali mikro i makro. W bliższej perspektywie dzięki pakowaniu próżniowemu można przygotować dania serwowane klientom z wyprzedzeniem. A to, co nie zostanie wykorzystane, przechować w hermetycznych warunkach, zamiast wyrzucać. W skali makro można dzięki próżniowej konserwacji zaoszczędzić na produktach sezonowych, kupując je wcześniej za niższą cenę i zapakować w próżniowe pojemniki.


Co można pakować próżniowo?


Tutaj ograniczenia nie stanowi rodzaj produktu, jego stan skupienia ani faktura. Do pakowania próżniowego nadaje się każdy produkt spożywczy, co czyni tę metodę tak popularną. Zapakowanie produktu próżniowo wydłuża jego przydatność do spożycia pięciokrotnie. Różnice pojawiają się na etapie przygotowywania produktu do umieszczenia go w próżni. Świeże mięso i ryby trzeba umyć, a później osuszyć. W przypadku niektórych warzyw zaleca się blanszowanie (np. brukselka, kapusta albo kalafior). Do pakowania żywności płynnej zaleca się używać pojemników próżniowych (zobacz również matryce do zgrzewarek - https://cantino.pl/pl/c/Matryce-do-zgrzewarek/1324)


Jak działa pakowarka próżniowa?


Pakowarka próżniowa służy do odessania zbędnego powietrza z zapakowanego w worek foliowy jedzenia. Zapakowany w taki worek produkt spożywczy umieszcza się w pakowarce próżniowej, która usuwa nadmiar powietrza, a następnie zgrzewa opakowanie, tworząc hermetyczne zamknięcie, w którym bakterie tlenowe nie mają szansy się rozwinąć. Nowe przeznaczenie nadali jej szefowie francuskiej kuchni, stosując pakowarkę próżniową do marynowania oraz gotowania sous-vide (czyli obróbce zamkniętej w woreczku próżniowym potrawy w kąpieli wodnej).

pakowarki próżniowe od Cantion


Zgrzewarka próżniowa — jakie są rodzaje?


Do wyboru są dwa rodzaje pakowarek próżniowych. Różni je cena, gabaryt urządzenia, rodzaj wykorzystywanych worków, wydajność.

  • Zgrzewarka komorowa – częściej używana w dużych przedsiębiorstwach, charakteryzuje się powtarzalnością pracy, szybkością i możliwością korzystania z tańszych worków. Jej wady to wysoka cena i nieporęczność – ze względu na duże rozmiary.
  • Pakowarka listwowa – polecana do domowego użytku, jest tańsza niż pierwsza opcja, ale tutaj w kosztorys trzeba wliczyć droższe worki, do tego cechuje się niższą wydajnością. (Zachęcamy również do zapoznania się z dodatkami do pakowarek dostępnymi pod tym adresem - https://cantino.pl/pl/c/Dodatki-do-pakowarek-prozniowych/953)

Zgrzewarki próżniowe od Cantino


Różne worki próżniowe w zależności od produktu


Worki próżniowe dzieli się ze względu na przystosowanie do odpowiedniego urządzenia, temperaturę, w której mogą być używane oraz produkt, do którego pakowania są przeznaczone. Ze względu na to ostatnie kryterium wyróżniamy:

  • Worki gładkie (PA/PE) – wybierane do pakowania niektórych warzyw, serów, wędlin, ryb i mięsa. Przed zakupem należy sprawdzić, czy nie znajdują się na nich smugi lub przebarwienia (takie worki nadają się do pakowarek komorowych).
  • Worki termokurczliwe – stosowane w przetwórstwie mięsnym, dzięki kurczeniu się podczas zgrzewania ich zawartość dobrze się prezentuje, co może mieć znaczący wpływ przy podejmowaniu decyzji zakupowych.


Pakowanie próżniowe – jak długo można przechowywać


Ogólnie przyjmuje się, że pakowanie próżniowe wydłuża czas przydatności do spożycia pięciokrotnie. Oczywiście dla każdego z produktów ta wartość może być inna – niektóre w hermetycznym zamknięciu wytrzymają kilka dni dłużej, inne zwiększą swoją żywotność nawet o półtora roku. Proporcjonalnie najwyższy skok można zaobserwować na przykładzie świeżych owoców – czas ich przydatności wzrasta nawet sześciokrotnie (z 3 dni w lodówce do 18 dni w pojemniku próżniowym). Równie spektakularny wynik można otrzymać przechowując hermetycznie warzywa (z 5 dni w lodówce do 20 w opakowaniu próżniowym). Najdłuższą wytrzymałość notuje natomiast pieczywo (może być przechowywane w zamrażarce ok. 6 miesięcy, ale w warunkach hermetycznych jego czas zwiększa się do dwóch lat).

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium