Sklep internetowy Cantino
Jakie opakowania są najmniej uciążliwe dla środowiska? 1
Jakie opakowania są najmniej uciążliwe dla środowiska?

Jakie opakowania są najmniej uciążliwe dla środowiska? Czym się sugerować?

Nie od dziś wiadomo, że produkcja opakowań ekologicznych jest bardzo prężnie rozwijającą się dziedziną. Coraz większa grupa społeczeństwa zdaje sobie sprawę jaki wpływ na otaczający nas świat ma nadmierny konsumpcjonizm oraz jakie konsekwencje niesie za sobą bezmyślne wybieranie plastikowych opakowań na wynos. Klienci coraz częściej decydują się na wybór punktów gastronomicznych bądź lokali, które oferują śniadania, lunche, obiady, kolację w opakowaniach ekologicznych. Co właściwie oznacza termin "opakowanie ekologiczne"? O tym dowiesz się poniżej.

Co to są opakowana ekologiczne?

Ekologiczne opakowania to takie, które są ekonomiczne oraz pozostawiają najmniejszy wpływ na środowisko. Na wykonanie takich opakowań wpływa kilka czynników: odpowiedzialna produkcja, zrównoważone użytkowanie i ekologiczna utylizacja. Zatem jakie tworzywa są najlepsze dla środowiska? W naszej hurtowni opakowań ekologicznych znajdziesz produkty ekologiczne tj. kubki jednorazowe do napojów ciepłych oraz zimnych, eko sztućce, opakowania na wynos, słomki, pojemniki na sosy, butelki, torby, pojemniki na sałatki oraz wiele innych wykonane z: roślinnego materiału PLA - mączki kukurydzianej, papieru z recyklingu, papieru celulozowego, kartonu, trzciny cukrowej, drewna, szkła, rPETU oraz PETU. Jak świadomie wybierać ekologiczne opakowania? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości:

Czym są i z czego powstają opakowania papierowe? Czy są eko?

Opakowania z papieru powstają z dobrze znanego nam surowca- drewna. Produkt wykonany z drewna powstaje z niego bezpośrednio lub z jego włókien. Jest to ekologiczna forma tworzenia opakowań ze  względu na ponowne nasadzanie lasów oraz neutralność pod względem wytwarzania CO2. Bardzo często wykorzystuję się również drewno do bezpośredniego wytworzenia produktów tj. sztućce drewniane lub talerzyki drewniane. Opakowania wykonane z papieru charakteryzują się stabilnością, lecz bez dodatkowego pokrycia nie sprawdzą się przy potrawach oleistych lub mokrych. Idealnie sprawdzają się do transportu produktów spożywczych. Nasza hurtownia opakowań ekologicznych posiada w ofercie produkty wykonane z papieru bądź papieru z recyklingu. Jak wiadomo zarówno ważny jest materiał z jakiego produkt powstaje jak i jego odpowiednia segregacja. To dzięki niej papier może pozostać ponownie przetworzony. Bardzo ważne jest, by wszyscy odbiorcy produktów zajmowali się odpowiednią segregacją, która wpłynie pozytywnie na ekologiczny aspekt. Nasza hurtownia opakowań ekologicznych przykłada szczególną uwagę do funkcjonalności produktów. Wybierając opakowania z papieru lub papieru z recyklingu znajdą Państwo dokładną specyfikację oraz zastosowanie danego produktu. By spełniały swoje zadanie- sprawdzały się przy potrawach oleistych tj. frytki opakowania wyświetlone są specjalną bio barierą - PLA- dzięki, której produkt jest w pełni ekologiczny a zarazem funkcjonalny.  

   

Opakowania z otrąb pszennych w trosce ekologii

Jeszcze kilka lat temu była to absolutna nowość. Aktualnie talerze wykonane z otrąb pszennych są rozpoznawalnymi produktami. Jest to w 100% ekologiczna alternatywa ze względu na wykorzystanie biomateriału, którym są naturalne otręby pszenne. Naczynia wykonywane z w/w materiału powstają dzięki sprasowaniu produktu (spoiwem nie są żadne kleje) co jeszcze bardziej przekonuje do wyboru tego rodzaju produktów. Produkt jest w 100% ekologiczny oraz kompostowalny- bez najmniejszego problemu rozłoży się w przydomowym kompostowniku w ciągu 30 dni. Talerze i miski z otrąb pszennych można ugryźć oraz zjeść- chyba nie potrzeba więcej argumentów, by przyznać, że ten produkt jest w pełni ekologiczny.  

 

Opakowania z rPETu - ekologiczne koło ratunkowe rzucone planecie

Dobrze znany i ogólnie dostępny PET ze względu na łatwość przetwarzania może zostać ponownie wykorzystany. Wówczas przetworzony produkt nazywany jest opakowaniem z rPETU. Ze względu na zmniejszenie produkcji plastiku takowy wybór jest ekologiczny. Wybierając butelki z rPETu lub opakowania z rPETu warto mieć świadomość, iż wcześniej materiał z którego dany produkt powstał został już wykorzystany oraz trafił do ponownego przetworzenia. Warto wspomnieć, że produkcja opakowań z rPETu zużywa mniejszą ilości energii oraz wytwarza mniej CO2 . By dbać wspólnie o ekologię niezmiernie ważna jest segregacja zużytych opakowań. To dzięki niej plastik zamiast trafiać do mórz i oceanów może zostać ponownie wykorzystany, co zmniejszy niepotrzebną produkcję plastiku na świecie. 

  

Podsumowując - opakowania ekologiczne to konieczny kierunek dla gastronomii.

Ze statystyk wynika, że rocznie każdy Polak zużywa aż 160 kg plastikowych opakowań, natomiast do mórz i oceanów rocznie trafia od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastiku! Plastik zostaje bezmyślnie wyrzucany na ziemię lub do rzek, a stamtąd trafia do mórz i oceanów. Problem z roku na rok staje się coraz poważny. Bardzo wiele zależy od nas samych. Wybierajmy opakowania ekologiczne, które nie wygenerują szkód w naszym środowisku oraz dbajmy o odpowiednią segregację odpadów. Pamiętajmy, że wspólnymi siłami możemy pomóc naszej przyrodzie a wymaga to od nas tylko zmiany nawyków.

 

Komentarze do wpisu (1)

5 października 2021

Bardzo mnie cieszy, że coraz więcej osób i firm wybiera produkty o mniejszym negatywnym wpływie na środowisko i takie, które można przetworzyć. Im częściej o tym się rozmawia i edukuje konsumentów, tym częściej też zobaczymy pozytywne zmiany w naszym otoczeniu. Super artykuł i przystępnie napisany.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium