Sklep internetowy Cantino
Wszystko, co musisz wiedzieć o tworzywie PLA 1
Wszystko, co musisz wiedzieć o tworzywie PLA

 

Spis treści

1. Czy PLA jest eko i jakie ma właściwości?

2. Jak rozpoznać bioplastik?

3. Opakowania i akcesoria z PLA - czy warto?

4. Podsumowanie


 

Czy PLA jest eko i jakie ma właściwości?

PLA jest ekologicznym materiałem ze względu na właściwości biodegradowalne. Do produkcji PLA stosowana jest kukurydza lub buraki cukrowe. W procesie fermentacji roślinnych surowców powstaje kwas mlekowy. Dodatkowo sam proces wytwarzania produktów z roślinnego materiału PLA jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla środowiska aniżeli produkcja produktów z PET lub PP. Podczas produkcji nie zużywa się tak dużej ilości paliw kopalnianych, aniżeli w przypadku innych plastików. PLA jest tworzywem przeznaczonym do kontaktu z żywnością, natomiast jego właściwości fizyczne są wyjątkowo cenione przez odbiorów: przezierność, wytrzymałość na zgniatanie oraz przede wszystkim naturalne pochodzenie. Produkt jednorazowy wytworzony z roślinnego materiału PLA umieszczony w przydomowym kompostowniku rozłoży się w czasie ok. 90 dni. Jednak pamiętać należy, by do rozkładu doszło trzeba zadbać o prawidłową temperaturę (70 stopni), wilgotność (70%) oraz o bakterie glebowe.

Jak rozpoznać bioplastik?

Zdajemy sobie sprawę jak trudno rozróżnić produkt wykonany z roślinnego materiału PLA od plastiku. Na pierwszy rzut oka oba produkty są do siebie bardzo podobne. Oba są przeźroczyste oraz sprawiają wrażenie wykonanych z tego samego materiału. Chętnie pomagamy klientom odróżnić opakowania eko od nieekologicznych wariantów. Przede wszystkim produkty eko (np. kubeczki wykonane z roślinnego materiału PLA) są często bardziej odporne na zgniatanie aniżeli plastik. Dodatkowo są bardziej przezierne. Natomiast sytuacja przedstawia się nieco odmiennie w przypadku wieczek do kubeczków bądź sztućców eko. Producenci chcąc zwiększyć odporność termiczną dodają specjalny wzmacniacz oraz często ekologiczny barwnik, który nadaje kolorystykę- białą, czarną bądź zieloną. Zatem w jaki sposób stwierdzić czy trzymany w dłoni produkt został wykonany z roślinnego materiału PLA czy też nie? Pod każdym produktem znajdować się będzie specjalne oznaczenie sugerujące z jakiego materiału został wykonany. PLA oznaczane jest trójkącikiem, w którego środku występować będzie nazwa 07 OTHER PLA.

Opakowania i akcesoria z PLA - czy warto?

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama opakowań ekologicznych wytworzonych z roślinnego materiału PLA. PLA ze względu na swoją plastyczność chętnie wykorzystywany zostaje do produkcji kubeczków do napojów zimnych, słomek, opakowań na sałatki czy też sosy. Bardzo trwałym oraz chętnie wybieranym przez klientów produktem są sztućce tj. widelce jednorazowe, noże jednorazowe, łyżki jednorazowe czy też łyżeczki. Ze względu na dodatkowy wzmacniacz świetnie spełniają swoją funkcję. Sprawdzą się w temperaturze do 85 stopni oraz ku zaskoczeniu odbiorów są zdecydowanie bardziej wytrzymałe aniżeli plastikowe odpowiedniki. Dodatkowo noże posiadają ostre ząbki ułatwiające spożywanie posiłku. Sztućce występują w kilku kolorach: białym, czarnym lub zielonym. Produkty wykonane z PLA znalazły również swoich odbiorców w firmach cateringowych. Pakując obiady na wynos w eko opakowaniach z trzciny cukrowej możemy zaproponować ekologiczną folią do zgrzewu z PLA. Dzięki niej całe opakowanie będzie w 100% ekologiczne, co na pewno wpłynie pozytywnie na wizerunek firmy. Folie do zgrzewania z roślinnego materiału PLA występują w 1,5 kg lub 2 kg rolkach. Posiadają różną szerokość oraz grubość od 25 mikrometrów do 65 mikrometrów. Rozmawiając o roślinnym materiale PLA nie sposób nie wspomnieć o reklamówkach, które z owego materiału zostały wykonane. Reklamówki są bardzo przyjemne w dotyku oraz posiadają grafiki informujące o ekologicznym pochodzeniu. Posiadamy w swojej ofercie szeroką gamę rozmiarów reklamówek, które świetnie sprawdzą się do przenoszenia produktów spożywczych. Starając się być bardziej eko pamiętajmy o tym, iż reklamówki bez najmniejszego problemu mogą zostać użyte ponownie. Twórcy produktów z PLA nie zapomnieli również o stworzeniu małych torebek z PLA, które idealnie sprawdzą się do przechowywania produktów sypkich tj. herbata, kawa czy też zioła.

Podsumowując - bioplastik to świetna alternatywa dla zwykłego plastiku

Bioplastik- roślinny materiał PLA pozyskiwany z takich materiałów jak celuloza, skrobia ziemniaczana oraz buraki cukrowe to świetna alternatywa dla zwykłego plastiku. Opakowania ekologiczne produkowane z roślinnego materiału PLA są zdecydowanie bezpieczniejsze dla otaczającego nas świata. W odróżnieniu do plastiku rozkładają się (w warunkach kompostowalnych) w czasie ok 90 dni. Problem występuje w momencie, gdy mieszkając w dużych miastach pragniemy zutylizować bioplastik. Aktualnie w Polsce nie posiadamy przemysłowych kompostowalni oraz występuje problem z systemem, dzięki któremu moglibyśmy w odpowiedni sposób segregować odpady z roślinnego materiału PLA. 3 lipca 2021 roku Unia Europejska wprowadziła tzw. dyrektywę plastikową ograniczającą oraz zakazującą produkcji niektórych plastikowych produktów tj. słomki z plastiku, plastikowe patyczki higieniczne, mieszadełka do napojów czy też patyczki do balonów. Pozostałe produkty z plastiku muszą posiadać wyraźne oznaczenia. Tak samo przedstawia się sytuacja dotycząca produktów wykonanych z roślinnego materiału PLA. Mamy nadzieję, że jest to kolejny krok dla Polski, który ułatwi rozpoznawalność produktów jednorazowych wykonanych z roślinnego materiału PLA.

Nasze propozycje produktów zamienników:

Komplet sztućców z bioplastiku

Zobacz -> Komplet białych sztućców z PLA

Zobacz -> Kubki z PLA

 

 Miski jednorazowe ekologiczne na sałatki

Zobacz -> Miska z PLA

 Pojemnik ekologiczny na sałatki

Zobacz -> Pojemnik z pokrywką z PLA

 Pojemnik ekologiczny sałatkowy

 

Zobacz -> Pojemnik z PLA prostokątny

 

0

Komentarze do wpisu (1)

5 października 2021

Bardzo fajnie opisane skomplikowane zagadnienie, przydatne i na pewno w przyjaznej formie. Dobrze się to czyta!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium