Sklep internetowy Cantino
do kasy suma: 0,00 zł
 

Dostawa w całej Polsce!

 

Masz pytanie? Zadzwoń

71 307 02 00

Nie masz jeszcze konta?

Zarejestruj się

Utylizacja opakowań, naczyń i akcesoriów z podstawowych materiałów

0
Utylizacja opakowań, naczyń i akcesoriów z podstawowych materiałów

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz bardziej zaczynamy zdawać sobie sprawę z wpływu naszych działań na środowisko naturalne, coraz więcej osób poszukuje sposobów na zmniejszenie swojego negatywnego wpływu na planetę. Jednym z takich sposobów jest dbałość o to, aby korzystać głównie z neutralnych dla środowiska materiałów, będących alternatywą dla plastiku. Wybieranie ekologicznych tworzyw to jedno, jednak równie ważne jest, aby pamiętać o ich prawidłowej utylizacji. Wielokrotnie zdarza się, że po zużyciu takiego naczynia czy opakowania, po prostu wyrzucamy je do kosza na śmieci, nie myśląc o tym, co stanie się z tym produktem dalej. Tymczasem, właściwa segregacja odpadów i przekazanie ich do odpowiednich punktów utylizacji może mieć ogromne znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego. W tym artykule postaramy się przyjrzeć bliżej temu, jakie kroki możemy podjąć, aby utylizować je w sposób, który będzie miał jak najmniejszy wpływ na planetę.

Produkty z PE, PS i PP

Materiał PE to skrót od polietylenu,  który jest jednym z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych na świecie. Polietylen jest polimerem, czyli złożoną cząsteczką powstałą z połączenia wielu mniejszych jednostek zwanych monomerami. Cechuje się on dużą wytrzymałością na rozciąganie, niską gęstością, elastycznością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych.  Jest materiałem stosunkowo łatwym w recyklingu, dzięki czemu jest uważany za jeden z bardziej ekologicznych tworzyw sztucznych.

PS to z kolei skrót od polistyrenu — jednym z powodów, dla których uważany jest za stosunkowo ekologiczny, jest jego niskie zużycie energii podczas produkcji. Ponadto polistyren można poddawać recyklingowi i odzyskiwać z niego surowce do produkcji nowych wyrobów. W tym przypadku szczególnie istotna jest jego odpowiednia utylizacja, gdyż może również stanowić zagrożenie dla środowiska, gdy jest wyrzucany w nieodpowiednie miejsca. Szczególnie niebezpieczne są opakowania typu styropian, które ze względu na swoją małą wagę mogą łatwo przenosić się z jednego miejsca na drugie i trafiać do oceanów i innych wód.

PP to polipropylen. Jest syntetycznym tworzywem sztucznym, które można wykorzystywać w wielu zastosowaniach, w tym do produkcji różnych produktów, takich jak pojemniki na żywność, butelki, worki, rurki. Jest on ekologiczny ze względu na sposób produkcji — wymaga ona stosunkowo małej ilości energii, a także generuje niskie emisje dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych w porównaniu do innych tworzyw sztucznych. Co więcej, polipropylen może być poddawany recyklingowi i może być odzyskiwany do ponownego użycia w różnych produktach. 

W jaki sposób utylizować PE, PS i PP, aby mieć pewność, że nasze działania wpływają korzystanie na planetę? Należy bezwzględnie wyrzucać je do pojemnika na tworzywa sztuczne, gdyż, mimo iż są one ekologiczne ze względu na możliwość ponownego wykorzystania, to nie są biodegradowalne. 

Produkty z PLA, trzciny cukrowej, bambusu, liści palmowych i włókien drzewnych 

Jeśli zależy Ci na tym, aby korzystać jedynie z opakowań, naczyń i akcesoriów w pełni biodegradowalnych, czyli ulegających naturalnemu rozkładowi, wybierz te z PLA, trzciny cukrowej, bambusu, liści palmowych lub włókien drzewnych. 

PLA to materiał biodegradowalny, uzyskiwany ze skrobii kukurydzianej. Jest on biodegradowalnym i kompostowalnym polimerem. W porównaniu z tradycyjnymi tworzywami sztucznymi, takimi jak polietylen, polipropylen czy polistyren, PLA uważane jest za bardziej przyjazne dla środowiska ze względu na jego właściwości biodegradacji i odnawialne źródła produkcji.

Trzcina cukrowa, bambus to źródła odnawialne, ponieważ rosną szybko i wymaga niewielkiej ilości wody do uprawy. Z tego też względu, chcąc dbać o naszą planetę, warto sięgać po opakowania i akcesoria produkowane z tego materiału. Liście palmowe i włókna drzewne również doskonale się sprawdzą, gdyż ulegają całkowitej biodegradacji. 

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób utylizować produkty z wyżej wymienionych materiałów, to podpowiadamy! Mianowicie, jeśli nie są one pokryte powłoką z tworzyw sztucznych, można wrzucić je do kontenera na odpady bio lub kompostownika, jeśli takowy posiadamy. W przeciwnym przypadku należy oddzielić powłokę i wrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne, a jeśli to niemożliwe, całość kwalifikuje się do odpadów zmieszanych. 

Podsumowanie

Utylizacja opakowań, naczyń i akcesoriów z podstawowych materiałów ekologicznych, takich jak PLA, trzcina cukrowa, bambus, liście palmowe i włókna drzewne, jest istotnym elementem dbałości o środowisko. Opakowania takie są biodegradowalne, co pozwala na zmniejszenie ilości odpadów i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. W przypadku PE, PS i PP, możliwy jest recykling pod warunkiem, że wyrzucimy je do odpowiedniego kontenera. Dbajmy wspólnie o naszą planetę, utylizując poprawnie odpady. Michał Herok

specjalista ds. e-commerce

Specjalista z 10-letnim doświadczeniem w pracy z klientem i 3-letnim w branży rozwiązań dla HoReCa, w tym również tych przyjaznych dla środowiska. W CANTINO odpowiada między innymi za kwestie merytoryczne publikowanych treści oraz ekologiczne strony marketingu.

Z pasją łączy zapotrzebowania klientów z eko rozwiązaniami spełniającymi wszelkie oczekiwania.

W swoich tekstach blogowych porusza wszelkie kwestie związane z tematyką rozwiązań dla Twojej gastronomii, przede wszystkim w zakresie jednorazowych naczyń, sztućców, opakowań na wynos, akcesoriów i wielu innych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium